SADARBĪBA ceļu satiksmē. Kāds ir TOLERANTS ceļu satiksmes dalībnieks?

Ceļu satiksme ir sarežģīta sistēma, kurā mijiedarbojas CILVĒKI, TRANSPORTLĪDZEKĻI UN VIDE. Par ceļu satiksmes dalībnieku var kļūt ikviens – atliek tikai iziet uz ielas. Arvien pieaugot pārvietošanās līdzekļu skaitam un daudzveidībai, kā arī satiksmes dalībnieku skaitam, īpaši svarīgi ir atcerēties – to, cik droša ir ceļu satiksme, nosakām mēs paši.

Drošs satiksmes dalībnieks ir tāds, kurš ne tikai lieliski pārzina Ceļu satiksmes likumu un Ceļu satiksmes noteikumus, bet ir atbildīgs un cieņpilns savā uzvedībā un attieksmē pret citiem satiksmes dalībniekiem.

Noteikumu ievērošana ir cieņas izrādīšana citiem satiksmes dalībniekiem, un to sauc arī par ceļu satiksmes etiķeti. Etiķetes ievērošana ne tikai nodrošina pozitīvu mijiedarbību un attiecības ceļu satiksmē, bet arī palīdz pasargāt sevi.

Etiķete attiecas uz vispārējiem pieklājības noteikumiem, ko sabiedrība sagaida, lai ceļu satiksmes dalībnieki ievērotu. Lai gan braukšanas likumi dažādās valstīs var nedaudz atšķirties, braukšanas etiķete ir vienāda visur. Ja to ievērosi un būsi pieklājīgs, dalība ceļu satiksmē būs mierīgāka un drošāka. Pieklājība veicina sadarbību.

Atceries!
Ceļu satiksme nav sacensības. Tās pamatā ir sadarbība citam ar citu.

Tolerance mūsdienās ir bieži dzirdams vārds. Ko nozīmē būt tolerantam ceļu satiksmē, vai mēs paši vienmēr protam būt toleranti?

Tolerance ir iecietība, kas balstīta cieņā vienam pret otru.

Cieņu Tu vari izrādīt dažādos veidos:

  • atbalsti drošību,
  • atzīsti, ja esi kļūdījies,
  • runā laipni,
  • pasakies,
  • palīdzi citiem,
  • paskaties uz situāciju no otra cilvēka puses,
  • mācies un pilnveidojies,
  • esi uzmanīgs pret citiem.

Radošais uzdevums

  1. Šim uzdevumam būs nepieciešamas kartītes, kurās attēlots gājējs, velosipēdists, elekrtoskrejriteņa vadītājs un mopēda vadītājs. Kartītes varat izgatavot paši vai lejupielādēt un izdrukāt šeit.

  2. Skolēni sadalās četrās grupās un katra grupa izvelk vienu no četrām kartītēm.

  3. Liekot galvas kopā un ņemot vērā, kāds transportlīdzeklis izvilkts, skolēniem jāatbild uz šādiem jautājumiem:
    1) Kādas ir viņu priekšrocības, tiesības un pienākumi ceļu satiksmē?
    2) Ko viņi sagaida no pārējiem satiksmes dalībniekiem?
    3) Ko, viņuprāt, citi sagaida no viņiem?

  4. Atbildes pārrunājiet! Vai tas, ko sagaidāt no citiem, sakrīt ar citu priekšrocībām un pienākumiem? Vai ceļu satiksmē cieņpilna attieksme un tolerance ir svarīgas?

Ņem vērā!
To, kā rīkojamies dažādās dzīves situācijās, nosaka ne tikai tas, cik labi pārzinām noteikumus un tos ievērojam, bet arī katra satiksmes dalībnieka individuālās iezīmes un attieksme!