INTERESANTI FAKTI PAR VELOSIPĒDU ATTĪSTĪBAS VĒSTURI

Velosipēds, kopš tā izgudrošanas pirms vairāk nekā 200 gadiem, ir ievērojami mainījies. Tam ir pievienoti pedāļi, kuru sākumā nebija, vienādoti ratu izmēri, uzstādīti ātruma pārslēgi un modernas disku bremzes. Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, velosipēdi ir pielāgoti dažādiem velobraukšanas veidiem, tie tiek izgatavoti no viegliem un ļoti izturīgiem materiāliem, turklāt arī velosipēdu ražošanā tiek domāts par aerodinamiku. Kopumā mūsdienās velosipēdi ir tik dažādi, ka ikviens var atrast sev piemērotāko – braukšanai pa pilsētas ielām, pa kalniem, līdzeniem ceļiem vai šķēršļu trasēm!

Vai zināji, ka:

Velosipēds tika izgudrots 19. gs. sākumā – 1817. gadā – Vācijā, taču Karla Fon Draisa patentētajam velosipēdam nebija pedāļu.

Pasaulē ir aptuveni miljards velosipēdu, no tiem puse atrodas Ķīnā.

1886. gadā tika izgatavots pirmais velosipēds arī Latvijas teritorijā. Aleksandrs Leitners Rīgā nodibināja pirmo velosipēdu ražotni Krievijas impērijā. Viņa ražotie velosipēdi pazīstami ar firmas zīmēm “Russia” un “Leutner”.

Latvijā lielākais velosipēdu ražošanas uzņēmums tika dibināts 1927. gadā. Tā nosaukums – “G. Ērenpreis velosipēdu fabrika”. Ziedu laikos šajā uzņēmumā gadā tika saražoti 40 000 divriteņu gadā. Tie bija tik populāri, ka Latvijā visus divriteņus sauca vienkārši par ērenpreisiem!

Ar gaisu pildītas riepas vispirms tika uzstādītas velosipēdiem, un tikai pēc tam šo ideju sāka izmantot arī automobiļu ražotāji. Šādas riepas izgudroja un patentēja skotu veterinārārsts Džons Danlops (1840 – 1921) lai padarītu komfortablāku sava desmitgadīgā dēla Džonija braucienu ar trīsriteni. Kā izejmateriālu Džons izmantoja dārza laistīšanas šļūteni, no tās izveidoja gumijas gredzenus, piepumpēja tos ar gaisu un uzmontēja velosipēdam.

Velosipēdistiem draudzīgākā pasaules pilsēta ir Amsterdama! Šīs pilsētas Centrālajā stacijā ir pasaulē lielākā divriteņu stāvvieta ar 10 000 velo novietnēm.

Pirmais BMX olimpiskais čempions ir latvietis! 2008. gadā, kad vasaras olimpiskajās spēlēs Pekinā pirmo reizi tika iekļauts šis riteņbraukšanas veids, tieši Māris Štrombergs izcīnīja zelta medaļu.

2022. gada augustā Latvijas ultrariteņbraucējs Arvis Sprude laboja Ginesa pasaules rekordu vienas nedēļas laikā nobrauktajā distancē. Septiņu dienu laikā viņš veica 3559 km, pārspējot iepriekšējo rekordistu skotu Džošu Kvingliju par 51 km.

Ja vēlies uzzināt vairāk par velosipēdiem un to vēsturi, dodies uz Velosipēdu muzeju Saulkrastos! Muzejā aplūkojams viens no pirmajiem augstrata divriteņiem, velosipēds ar pirmajām piepūšamajām riepām un pat koka divritenis. Līdzās velosipēdiem muzejā aplūkojami arī dažādi eksponāti, kas saistīti ar divriteņu lietošanu, riteņbraukšanas sportu, biedrībām un velosipēdu ražošanu.

Radošais uzdevums.

Šeit redzama vienkāršota divriteņu evolūcija ar aptuvenu norādi uz laiku, kad konkrētais divriteņa veids tika izgudrots. Aplūko un izsaki savas domas par to, kas kopīgs un kas atšķirīgs šiem divriteņiem? Kā Tu raksturotu šo velosipēdu braukšanas drošību, kas par to liecina? Kādas priekšrocības ir velosipēdam, kuru izmantojam mūsdienās?

1817

1860

1869

1870

1890

1960

1970

Radošais uzdevums.

Pasaules velosipēdu dienu svin katru gadu 3. jūnijā un tās mērķis ir pievērst uzmanību priekšrocībām, ko sniedz velosipēda izmantošana. Kā atzīmēt šo dienu? Ieplānojiet braucienu ar velosipēdu cauri savai pilsētai vai ciemam un izpētiet, cik tā ir draudzīga velobraucējiem. Dalieties un iedvesmojiet citus ar savām aktivitātēm sociālajos medijos, izmantojiet mirkļbirkas #Ekoskolas, #WorldBicycleDay, #PasaulesVelosipēduDiena