KĀDI IR PASAŽIERA PIENĀKUMI UN TIESĪBAS.

Jau no pašas mazotnes ceļu satiksmē piedalāmies kā PASAŽIERI. Pasažieri ir tie satiksmes dalībnieki, kuri nav transportlīdzekļa vadītāji, bet brauc uz velosipēda, mopēda, motocikla, vieglajā automašīnā vai kravas automašīnā. Pasažieri ir arī autobusā, trolejbusā vai tramvajā.

Varētu šķist, ka pasažiera lomā var nedomāt par ceļu satiksmes drošību, visu atstājot transportlīdzekļa vadītāja ziņā, vai ne? Tā nu gluži tas nav. Arī pasažieri ir satiksmes dalībnieki un arī viņiem ir saistoši ceļu satiksmes noteikumi.

Ņem vērā!

Ar velosipēdu vest pasažieri (bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem) atļauts tikai tad, ja ir uzstādīts papildu sēdeklis ar drošiem kāpšļiem kāju atbalstam. Pasažierim vienmēr jābūt galvā aizsprādzētai ķiverei. Pašam vedējam vecuma ierobežojuma gan nav, taču jābūt atbilstoši morāli un psiholoģiski nobriedušam, veicot šādu atbildīgu uzdevumu.

Ar mopēdu pasažieri var vest tikai tad, ja pasažieris var noturēt līdzsvaru un aizsniegt kāju atbalstus. Arī mopēda pasažierim galvā ir jābūt aizsprādzētai ķiverei.

Ar vieglo automašīnu bērnu, kura augums nepārsniedz 150 cm, drīkst pārvadāt, ja:

  • transportlīdzeklis ir aprīkots ar drošības jostām;
  • bērns atrodas viņa vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem.

Pasažieriem AIZLIEGTS:

  • braukšanas laikā traucēt transportlīdzekļa vadītāju vai novērst viņa uzmanību;
  • atvērt transportlīdzekļa durvis, ja tas apdraud ceļu satiksmes drošību vai traucē citus ceļu satiksmes dalībniekus;
  • atstāt sēdvietu bez uzaicinājuma, ja transportlīdzeklis apturēts pēc policijas darbinieka pieprasījuma.

Neaizmirsti piesprādzēties!

Sākotnēji automobiļi nebija aprīkoti ar drošības jostām, kas braucēju noturētu sēdeklī, jo tas bija daudz bīstamāk nekā tikt izsviestam no automobiļa ārā. Mainoties auto uzbūvei (par automobiļa nesošo konstrukciju kļuva virsbūve, nevis šasija), mainījās arī drošības līdzekļi un to nozīme. Virsbūve vairs nebija tik trausla un nevarēja savainot pasažierus, tādēļ daudz drošāk avārijas brīdī bija palikt automobilī, nevis tikt no tā izmestam ārā.

DER ZINĀT!
Kādēļ jāpiesprādzējas? Protams, drošības dēļ! Sadursmes vai straujas bremzēšanas brīdī pasažieri turpina kustēties ar tādu ātrumu, kādā auto brauca pirms tam. Drošības josta ir tā, kas ierobežo pasažiera (arī vadītāja) kustību uz priekšu – izstiepjoties tā absorbē daļu trieciena, palielina pasažiera apstāšanās laiku (bremzēšanu), tādējādi samazinot slodzi, kas radīta ķermenim. Drošības jostas arī notur pasažieri vietā, kur jāatrodas, lai drošības spilvena darbība būtu visefektīvākā.