KĀDI IR GĀJĒJA PIENĀKUMI UN TIESĪBAS.

Ceļu satiksmes dalībnieku lomu noteic izvēlētais pārvietošanās veids. Lai piedalītos ceļu satiksmē kā kāda transportlīdzekļa vadītājam, ir jāiegūst noteiktas kategorijas vadītāja apliecība, turpretī, lai kļūtu par GĀJĒJU, mums atliek tikai iziet uz ielas.

Der zināt!

  • Gājējs ir persona, kas pārvietojas kājām vai ratiņkrēslā, stumj velosipēdu, mopēdu, motociklu, velk (stumj) ragaviņas, bērnu ratiņus vai invalīdu ratiņus.
  • Par gājējiem uzskatāmi arī tie, kuri pārvietojas ar skrituļslidām, skrituļdēļiem un citu sporta un atpūtas inventāru.
  • Šis termins neattiecas uz personām, kas veic darbus uz brauktuves, un uz satiksmes regulētājiem.

Visiem ir skaidrs, kas ir gājējs – cilvēks, kas kājām dodas savās gaitās apdzīvotās vietās vai pa ceļiem ārpus tām. Tomēr saskaņā ar likumu gājējs, tāpat kā autovadītājs, ir satiksmes dalībnieks ar savām tiesībām un pienākumiem.

  • Gājējiem, tāpat kā transportlīdzekļu vadītājiem, ir jāņem vērā satiksmes regulētāja signāli jeb žesti.
  • Organizētām gājēju grupām ir jāpārvietojas pa brauktuves labo pusi transportlīdzekļu braukšanas virzienā.
  • Gājējiem ir priekšroka dzīvojamo zonu, degvielas uzpildes staciju un stāvvietu teritorijā, taču tīši traucēt citiem satiksmes dalībniekiem gājējam nav ļauts.

Gājējam atvēlētā vieta ceļu satiksmē ir ietve. Tā var piekļauties brauktuvei, bet var arī būt atdalīta no brauktuves ar zaļo zonu vai citiem norobežojumiem.

Ceļu satiksmē gājējiem ir atvēlēti arī īpaši gājēju, gājēju un velosipēdistu celiņi, gājēju pārejas, gājēju tuneļi un tiltiņi.

Visus šos ceļus gājējiem var nākties dalīt ar citiem satiksmes dalībniekiem, piemēram, velosipēdistiem.
Tas nozīmē, ka ikvienam gājējam jāzina ne tikai savas tiesības, bet arī pienākumi!